|


|


|

Gezilecek Yerler

     Gezilecek Yerler

SEYFE GÖLÜ VE KUŞ CENNETİ

Kırşehir'in Mucur ilçesine 16 kilometre uzaklıkta bulunan Seyfe Gölü, Orta Anadolu'daki tuzlu göllerden biridir. Göl; sazlık, sulak alan veya bataklıklardan oluşmaktadır. Seyfe Gölü, 320 bin adet dünyanın en büyük flamingo topluluğunu barındırmaktadır. Sonbahar'da göl üzerinde 480 bin kuşun yaşadığı tespit edilmiştir. Seyfe Gölü'nde 187 farklı kuş türü vardır.

AFLAK BABA KÜMBETİ

Kırşehir'in Mucur ilçesinde bulunan Aflak Baba Kümbeti, Altınyazı Köyü'ndedir. Köşeleri pahlı kare gövde üzerinde yükselen kümbet, içten kubbe, dıştan piramidal külahla örtülüdür. Selçuklu mimari özellikleri gösteren kümbet tamamen yenilerek kesme taştan yapılmıştır.

MUCUR YERALTI ŞEHRİ

Mucur'un merkezinde Hamidiye Mahallesi'nde bulunan Mucur Yeraltı Şehri, volkanik bir oluşum olan tüf kayalar oyularak yapılmıştır. Bazı kısımları 2-3 katlı olabilmektedir. Yeraltı şehrinde havalandırma; havalandırma bacalarıyla sağlanmaktadır. Erken Hiristiyanlık Döneminde M.S. 4-5 yy. da yapıldığı tahmin edilen bu yerleşimler sığınma yerleridir. Geniş bir alanı kapsayan yeraltı şehirleri galeri ve tünellerle birbirine bağlanmaktadır. Saldırı ananda girişi engelleyen kapı taşları mevcuttur.